PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
(DS+DEC)
DATA:
GRUPA: mijlocie ( 4-5 ani )
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate integrata (
DS+DEC)
TEMA : ''COSUL CU FRUCTE ''
TEMA ACTIVITATILOR
ALA I 1. Biblioteca : ''Fructele toamnei ''
* sortare de jetoane : mar, para , strugure.
2. Joc de masa : ''Fructe de toamna ''
* puzzle: ''Marul zambaret''
''Para cea hazlie''
''Strugurele meu ''
si altele
3. Constructii : ''Ladite pentru fructe ''
* piese Lego
DS ''Strugurele''- observare
DEC ''Strugurele'' * dactilopictura ( in contur)
*colorare
* modelaj
ALA II Jocuri de
miscare cu text si cantec
-'' Cursa nucilor''
-'' Taranul e pe
camp''
-'' Podul de piatra
''
Obiective Cadru
· &
828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Educarea unei
exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic , lexical , sintactic .
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i
nbsp; Dzvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a
mediului inconjurator , precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea
acestuia .
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i
nbsp; Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea
unor desene , picturi , modelaje .
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i
nbsp; Educarea activitatii de a intra in relatie cu ceilalti
Obiective Operationale
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i
nbsp; Biblioteca : - sa sorteze jetoanele reprezentand
acelasi fruct
- sa denumeasca culoarea fiecarui fruct
- sa verbalizeze
ceea ce observa in aceste jetoane formuland propozitii simple
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i
nbsp; Joc de masa : - sa identifice partile componente ale
fructelor
- sa asambleze piesele astfel
incat sa obtina imagini ale fructelor reale
- sa denumeasca caracteristicile
fructelor obtinute ( forma , marime , culoare )
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i
nbsp; Constructii : - sa redea prin intermediul constructiei
cu piesele Lego laditele in care vor fi puse ( depozitate) fructele toamnei
- sa comunice verbal cu partenerii folosind expresii
adecvate si corecte
DS :
· & 828d38i nbsp; sa enumere
caracteristicile strugurelui (structura ciorchinelui, mirosul,
gustul specific si forma boabei)
· & 828d38i nbsp; sa-si imbogateasca
vocabularul cu anumite cuvinte (fruct, ciorchine )
· & 828d38i nbsp; sa-si reaminteasca
modalitatile simple de cercetare a unui fruct
· & 828d38i nbsp; sa cunoasca
importanta strugurilor in alimentatie precum si a regulilor de conservare a
acestora
DEC:
· &
828d38i nbsp; sa utilizeze corect instrumentele de lucru
· & 828d38i nbsp; sa aplice pe
suprafetele date (in contur) culoare
· & 828d38i nbsp; sa foloseasca
tehnica dactilopicturii in tema data
· & 828d38i nbsp; sa pregateasca
materialul de modelat (miscarea translatorie a palmelor fata de planseta)
· & 828d38i nbsp; sa modeleze forme
de baza (boabele) lipindu-le pe suprafata data
· & 828d38i nbsp; sa-si dezvolte
simtul critic facand analiza lucrarilor personale si ale altor copii (turul
galeriilor)
ALA II
· &
828d38i nbsp; sa respecte reguli de politete
· &
828d38i nbsp; sa joace jocuri de miscare coordonand miscarile cu
textul si cantul
· &
828d38i nbsp; sa manifeste spirit de competitie in cadrul jocului
desfasurat
STRATEGII :
METODE : explicatia, conversatia dirijata,
instructajul verbal, observatia,
invatarea prin descoperire, turul galeriei
MIJLOACE : jetoane cu fructe, piese Lego, puzzle-uri
cu fructe, dvd(filmare
la cules de vie), panouri din polistiren, storcator de
fructe, fisa
pentru dactilopictura (in contur) dar si pentru
desenat (in
contur), creioane colorate, acuarele, plastilina,
plansete, struguri,
forme geometrice, compot de struguri, dulceata de
struguri,
poze A4 cu diverse imagini de la culesul viei,
servetele,
recipient apa, farfurioare, lingurite, stimulente,
nuci,jucarii de plus asemanatoare personajelor din desenele animate
FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual
BIBLIOGRAFIE : '' ''
· &
828d38i nbsp; '' CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR (3-67)''
-BUCURESTI 2008
· &
828d38i nbsp; '' APLICAREA NOULUI CURRICULM'' - editura DIANA
· &
828d38i nbsp; '' SUPORT PENTRU APLICAREA NOULUI CURRICULUM PENTRU
INVATAMANTUL PRESCOLAR (NIVEL 3-5 ANI)'' - editura DELTA CART EDUCATIONAL
· &
828d38i nbsp; '' PROIECTE TEMATICE ORIENTATIVE'' - editura TEHNA - ART 2003
· &
828d38i nbsp; '' ACTIVITATEA INTEGRATA DIN GRADINITA'' - editura PUBLISHING HOUSE 2008
· &
828d38i nbsp; '' METODE INTERACTIVE DE GRUP '' editura - ARVES
· &
828d38i nbsp; '' CUNOSTINTE DESPRE NATURA SI OM IN GRADINITA DE
COPII'' editura didactica si pedagogica BUCURESTI 1979
Scenariul zilei
ADP : ''Buna
dimineata strugurasii mei ''
In
aceasta parte a zilei la '' intalnirea de dimineata'', copiii se vor saluta
intre ei apoi vom completa calendarul naturii :'' ce zi este ?'',''cum este
vremea afara ?'' precum si absentii din ziua respectiva , dupa care vor
raspunde la cateva intrebari in legatura cu tema din saptamana respectiva .
Ne
vom apropia de ,, Zana Toamna '' o papusa imbracata specific anotimpului care
se afla la noi in clasa de cand am demarat acest proiect si vom descoperi ca in
fiecare zi surprizele din cutia ei precum si cerintele :
,, Zana ne-a rugat
frumos
Sa
o ajutam putin
Si
la multe intrebari
Sa
raspundem daca stim :''
,,
Ce fructe de toamna cunoasteti ?''
,, Ce fructe are ea in cosul ei ?''
,,
Ce culoare pot avea merele ?''
,,
Ce contin fructele ?''
,,
Cum se pastreaza fructele pe timpul iernii?''
,,
Unde le depozitam pe timpul iernii ?''
,,
Zana Toamna '' ne roaga apoi sa descoperim ce avem pe masute la sectoare si sa
ne alegem locul dar sa nu uitam ca vom trece prin toate .
O
alta surpriza a zilei este prezenta a doua personaje indragite de ei din
desenele animate ,, Fifi si floricelele'' si anume Fifi si BONDAREL care vor
ajuta la indrumarea copiilor chiar alegerea lor spre sectoarele specifice .
Copiii
vor recita in grup o poezie specifica anotimpului ,,Toamna'' pentru ca au fost
rugati de cele doua personaje .
ALA ( I )
1.
La sectorul ,,Biblioteca'' copii vor sorta jetoane cu fructe de acelasi fel si
vor motive unde este cazul , alegerea facuta . Cu ajutorul meu vom formula
chiar si propozitii scurte acolo unde imaginea permite ( desfasurarea unei
activitati ).
- ''Para cea hazlie''
-''Strugurele meu '' ( Confectionate )
- si altele
3.
La sectorul ,, Constructii '' vom construi ladite pentru depozitarea fructelor
cu piese Lego . Pe masa se afla deja modelul construit si poza potentialei
ladite .
DS
Intr-o
vizita scurta vine la noi ca o surpriza ,, Sireata vulpe'' care culmea in gura
ei se afla .un ciorchine de strugure . Vrea si ea sa se alature activitatilor
noastre rugandu-ma sa o las si pe ea la noi in clasa sa ne priveasca . Intre
timp ,, Zana Toamna '' ma cheama la ea pentru a lua din cutia cu surprize un CD
(surpriza) si ne roaga sa-l vizionam .
,,La
cules de struguri in via proprie''
Pe
baza celor vizionate vom incerca succint sa ajungem sa observam de fapt
strugurele . Copiii vor fi asezati la masute sub forma unui oval deschis . Voi
pune din loc in loc farfurioare cu ciorchine de struguri .Fiecare copil va avea
pe masuta intr-un recipient ( farfuriuta) boabe de struguri pentru degustare .
Va mai exista si un paharut si cate o lingurita pentru a servi compot si
dulceata de strugure .
TRANZITII
- ,,A,a,a acum e toamna da''- cantec
DEC :
La
aceasta activitate la noi va veni in vizita un alt personaj din reclamele cu
iaurtul Danonino si anume ,, Dino'' care le va reaminti copiilor cat de
importante sunt vitaminele atat in starea lor naturala dar si conservate si ne
va ruga sa-l lasam si pe el sa ni se alature la urmatoarea activitate . - zis
si facut -
Aici
unii copii vor desena strugurele tot in contur , iar ceilalti copii vor modela
boabe de struguri iar cu ajutorul meu ii vom aplica pe planseta sub forma unui
ciorchine .
Dupa
terminarea lucrarilor le vom aseza intr-o galerie de arta .
,,
Turul galeriei '' unde vor avea loc comentarii atat pozitive cat si critice ,
intrebari , observatii pe baza exponatelor .
TRANZITII
- Joc
-Sa ne spunem
numele fetele ( in cor )
-
Sa ne spunem numele baietii ( in cor )
ALA ( II ) Jocuri
de miscare cu text si cantec
'' Cursa nucilor''
Copiii vor fi
impartiti in doua echipe asezati in coloane, unul in spatele celuilalt. La
semnalul meu primii copii vor pleca in alergare printre jaloane destinatia
fiind un cos de nuci din care vor lua cate o nuca urmand sa se intoarca pe
acelasi traseu dand startul urmatorului coechipier (prin atingere usoara pe
umar)
Castiga echipa care
termina prima. Jocul se va desfasura de 2-3 ori.
,, Podul de
piatra''
In
timpul cantecului vor face un ,,tunnel'' prin care vor trece . Copiii vor fi in
perechi cu bratele ridicate lipiti unul de altul . Voi trece pe sub ,,tunel'',
voi alege un copil sa-mi fie pereche iar cel ramas singur va trebui sa treaca
la capatul tunelului unde-si va astepta randul .
Copiii
vor trece pe sub ,,tunel ''de cel putin doua ori .
,,Taranul e pe
camp''
Se
alege un copil pentru a fi liderul ,,taranul'' care-si alege ,,nevasta '', ea
isi alege ,,copilul'' , acesta isi alege ,,dadaca'' , ea isi alege ,,pisoiul'',
el prinde ,,soareci'', iar ei dau iama la ,,branza'' care se afla in ,,butoi'',
pe care-l aruncam la ,,gunoi '', aceasta presupunand imprastierea copiilor iar
ultimul ramas inca in cerc va primi o pedeapsa .
Jocul
se va repeat de cateva ori
Finalitatea zilei
Evaluarea
copiilor prin acordarea stimulentelor si discutii libere pe baza activitatilor
desfasurate .
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
ALA I
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
MOMENT
ORGANIZATO-
RIC
|
Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare
desfasurarii
activitatii in bune conditii:
· & 828d38i
nbsp; Aerisirea salii de grupa
· & 828d38i
nbsp; Aranjarea mobilierului
· & 828d38i
nbsp; Pregatirea materialului
|
||||||
CAPTAREA
ATENTIEI
|
Captarea atentiei se face printr-o ghicitoare :
"Cum le spune /Cum le spune
La mere, pere/ Nuci si prune ? " (fructe)
Isi vor face aparitia doua personaje indragite de
copii din desenele animate "Fifi" si "Bondarel" care vor
ajuta la alegerea copiilor pe sectoare
|
||||||
ANUNTAREA
TEMELOR
SI A
OBIECTIVE-
LOR
|
Astazi la sectorul "Biblioteca" veti
sorta jetoane cu fructe
de acelasi fel; la sectorul "Joc de masa
" veti alcatui puzzle-uri
cu diverse fructe zambarete; iar la sectorul
" Constructii" veti avea de construi ladite pentru depozitarea
fructelor cu piese "Lego".
Anexa 1, anexa
2, anexa 3, anexa 4, anexa 5
|
Instructajul
verbal
|
Retin
sarcinile
ce urmeaza
sa fie
executate
pentru
alegerea
sectorului
|
||||
DIRIJAREA
INVATARI
|
Voi efectua cu copiii exercitii de incalzire a
mainilor:
· & 828d38i
nbsp; Ploua incet
· & 828d38i
nbsp; Ploua mai tare
· & 828d38i
nbsp; Tuna
· & 828d38i
nbsp; Fulgera
· & 828d38i
nbsp; Ura a iesit soarele !
· & 828d38i
nbsp; Cantam la pian
· & 828d38i
nbsp; Bate vantul
· & 828d38i
nbsp; Morisca
|
Exercitiul
|
Frontal
|
||||
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
DIRIJAREA
INVATARII
|
Voi da semnal de incepere a lucrului si indicatii
copiilor daca
e cazul
Voi corecta pozitia copilului la masa de lucru
|
Jetoane,
imagini cu
fructe,
puzzle-uri,
piese lego
|
Individual
|
Lucreaza
tema
data
|
|||
REALIZAREA
FEEDBACK-
ULUI
|
La sectorul "Biblioteca" copiii vor
motiva alegerea facuta
(sortare de jetoane, imagini), la sectorul
"Joc de masa" copiii
vor spune ce au descoperit prin intregirea
imaginilor (puzzle-uri)
iar la sectorul "Constructii" vor
verbaliza sarcina pe care au executat-o
|
Conversatia
|
Farfuriutele
cu jetoane
de acelasi
fel, ladite
pentru
fructe,
puzzle-uri
|
Individual
|
Conversatia
intrebari si
raspunsuri
|
Expun
lucrarile
si
verbalizeaza
ce au
facut
|
|
EVALUAREA
|
Aprecieri individuale si globale iar ca stimulent
o cate o
bomboana
|
Conversatia
|
Stimulente:
bomboane
|
Aprecieri
verbale
|
|||
INCHEIEREA
ACTIVITATII
|
In incheierea activitatii copiii vor recita in
grup poezia
"Toamna "
|
Frontala
|
Recita
|
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
DS
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
MOMENT
ORGANIZATO-
RIC
|
Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare
desfasurarii
activitatii in bune conditii:
· & 828d38i
nbsp; Aerisirea salii de grupa
· & 828d38i
nbsp; Aranjarea mobilierului
· & 828d38i
nbsp; Pregatirea materialului
|
||||||
CAPTAREA
ATENTIEI
|
In vizita la noi in grupa vine o papusa de plus
"Sireata vulpe "
care doreste sa se alature activitatilor noastre
|
Conversatia
|
Jucarie de
plus
|
Frontala
|
|||
ANUNTAREA
TEMELOR
SI A
OBIECTIVE-
LOR
|
Asadar, astazi la activitatea de cunoastrea
mediului vom observa
un alt fruct indragit de voi si anume strugurele
si mi-am propus sa-l
desenam, pictam cu degetelul si chiar sa-l
modelam. Sa nu uitati
ca pentru asta vreau sa participati cu totii la
activitate, sa-mi
raspundeti la intrebari ridicand mana
|
Expunerea
|
Frontala
|
||||
REACTUALI-
ZAREA
CUNOSTINTE0
LOR
|
Inainte de a incede activitatea in sine vreau
sa-mi raspundeti la
cateva intrebari
- Ce fructe de toamna cunoasteti ?
- Ce facem cu ele inainte sa le consumam ?
- Ce contin atat
fructele cat si legumele ?
|
Conversatia
|
Individual
|
Orala
|
Intrebari si
raspunsuri
|
Raspund
corect
la
intrebari
|
|
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
DIRIJAREA
INVATARII
|
Pe baza celor vizionate vom incerca succint sa
ajungem sa
observam de fapt strugurele. Pe un panou vor fi
afisate
cateva din activitatile pe care le desfasoara
oamenii in vie.
-De unde se culeg strugurii ? (din vie)
-Cine culege via? (oamenii)
-Ce culoare au strugurii ? (galben - verde -
violet )
-Unde se pun ei? Unde se rastoarna? (zdrobitor-
teasc)
-Ce iese din presarea lor ? (must)
-Cum se numeste asadar fructul de pe masutele
voastre?
(strugurele)
Inainte de a fi consumat haideti sa-l cercetam
~~~Observarea si analiza structurii
strugurelui~~~
Strugurele este un fruct care se coace vara si
toamna, este format
dintr-un ciorchine pe care sunt asezate multe
boabe. Ciorchinele
seamana cu o crenguta de care sunt prinse alte
crengute mai mici
(se prezinta un cotor de ciorchine). Copiii iau
in mana strugurele
De pe farfurie si-l cerceteaza
-Cum este ciorchinele ? Mare sau mic ? Greu sau
usor ?
(mare, greu)
-Cum sunt asezate boabele de strugure ? (Boabele
sunt asezate
unele langa altele iar la unii struguri sunt
ingramadite unele peste
altele )
-Cum sunt boabele asezate in partea de sus? (In
partea de langa
codita sunt mai multe apoi din ce in ce mai
putine si se termina
in partea de jos cu numai 1-2 boabe)
-Cu ce forma geometrica se aseamana strugurele?
(triunghi)
Alegeti din gramada de forme geometrice figura
cea mai
asemanatoare cu forma ciorchinelui de strugure.
Incercati sa desenati in aer conturul strugurelui
|
Conversatia
Expunere
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
|
Anexa
6-17
Ciorchine
Cotor
Forme
geometrice
|
Frontala
|
Intrebari si
raspunsuri
|
||
DIRIJAREA
INVATARII
|
~~~ Sinteza partiala ~~~
-Unu - doi copii descriu sumar cele discutate
anterior
~~~Observarea si analizarea boabelor de
strugure~~~
Copiii vor lua din farfuriute 2 boabe de strugure
pe care le vor tine intre primele doua degete, Boaba de strugure poate fi de
diferite culori.
-Care sunt ele? (galben verde violet).
-Deci ce alte culori pot avea strugurii ?
-Cu ce seamana boaba unui strugure ? Boabele sunt
rotunde ca niste bile sau au o forma alungita semanand putin cu un ousor mic.
In acest caz au o forma ovala.
-Ce are la suprafata o boaba de strugure? (o
pielita subtire)
-Cum este ea? (neteda si lucioasa)
-Ce simtiti cand apropiati boaba de nas? (un
miros placut)
-Ce credeti ca se afla inauntrul boabei ? (miez)
-Ce ramane dupa ce ati supt boaba? (1-2 seminte
mici)
-Ce gust are miezul strugurelui ? (dulce)
-Este sanatos sa inghitim semintele? (nu)
Nu trebuie sa inghitim semintele doarece sunt
tari si pot sa ne imbolnaveasca.
-Cum este samanta strugurelui fata de cea a
marului (mai mica)
Strugurii sunt hranitori si bogati in vitamine ne
atrage atentia Dyno, sunt consumati ca desert la masa sau la gustare
-Ce fac oamenii din struguri ca sa-i putem
consuma si iarna? (compot dulceata - degustam)
-Dar dupa ce-i culeg oamenii ce fac din zeama de
struguri ? (must-vin-otet-tuica)
|
Conversatia
|
Farfurioare
cu boabe de
struguri
Compot,
dulceata,
paharute si
lingurite
|
Individual
|
Conversatia
intrebari si
raspunsuri
|
||
REALIZAREA
FEEDBACK-
ULUI
|
~~~Sinteza finala~~~
Se realizeaza prin alegerea celui mai frumos
ciorchine pe care 2-3 copii il vor descrie
|
Individual
|
Oral
|
Sinteza
finala
|
|||
EVALUARE
|
Voi face aprecieri asupra comportamentului
copiilor pe durata
Activitatii si o voi invita pe zana toamna sa
faca aprecierile necesare
individuale si globale
|
Conversatia
|
Individual
|
Aprecieri
verbale
|
|||
INCHEIEREA
ACTIVITATII
|
Copiii vor participa la procesul de preparare al
mustului
Tranzitii : "A, a ,a acum e toamna da"
|
Conversatia
|
Storcator
de fructe
|
Frontal
|
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
DEC
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
MOMENT
ORGANIZATO-
RIC
|
Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare
desfasurarii
activitatii in bune conditii:
· & 828d38i
nbsp; Aerisirea salii de grupa
· & 828d38i
nbsp; Mobilierul va fi dispus pe 3 centre
· & 828d38i
nbsp; Pregatirea materialului
|
||||||
CAPTAREA
ATENTIEI
|
La aceasta activitate la noi va veni in vizita un
alt personaj din reclamele cu iaurtul Danonino si anume ,, Dino'' care le va
reaminti copiilor cat de importante sunt vitaminele atat in starea lor
naturala dar si conservate si ne va ruga sa-l lasam si pe el sa ni se alature
la urmatoarea activitate . - zis si facut -
|
Conversatia
|
Jucarie de
plus
|
Frontala
|
|||
ANUNTAREA
TEMELOR
SI A
OBIECTIVE-
LOR
|
Dupa ce am
observat strugurele, l-am degustat atat in starea lui
naturala cat si conservat (compot, dulceata) mai
departe m-am
gandit s-al pictam dar cu degetelul, sa-l coloram
si sa-l modelam.
Se va preciza ferm ca cel mai important lucru va
fi originalitatea
lucrarii
|
Expunerea
Instructajul
verbal
|
Frontala
|
||||
REACTUALI-
ZAREA
CUNOSTINTE0
LOR
|
Copiii denumesc materialelel si instrumentele de
lucru necesare
pentru realizarea temei. La centrul de pictura
(dactilopictura in
contur) :
-Ce culori am putea folosi? (galben, violet,
verde)
La centrul de modelat :
-Cu ce culoare am putea modela boabele de
strugure ?
La centrul de colorat:
-Cu ce culori am
putea desena strugurele?
|
Conversatia
|
Fise de
lucru,
recipiente
apa,
recipient
acuarele,
servetele,
planseta,
plastilina
|
Individual
|
Orala
|
Intrebari si
raspunsuri
|
Raspund
corect
la
intrebari
|
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
DIRIJAREA
INVATARII
|
La toate centrele vor fi expuse modelele mele.
Acum dupa ce am
privit impreuna modelele realizate de mine cred
ca am putea realiza
impreuna modele deosebite poate chiar mai
frumoase decat cele
prezentate.
Voi efectua cu copiii exercitii de incalzire a
mainilor:
· & 828d38i
nbsp; Ploua incet
· & 828d38i
nbsp; Ploua mai tare
· & 828d38i
nbsp; Tuna
· & 828d38i
nbsp; Fulgera
· & 828d38i
nbsp; Ura a iesit soarele !
· & 828d38i
nbsp; Cantam la pian
· & 828d38i
nbsp; Bate vantul
· & 828d38i
nbsp; Morisca
La centrul de pictura voi executa impreuna cu ei
lucrarea. La
centrul de modelat voi atrage atentia de felul
cum trebuie pregatita
plastilina pentru a fi modelata iar la centrul de
colorat voi accentua
respectarea conturului
Acivitatea se va desfasura pe un fond muzical
Atunci cand ascultam muzica in timp ce lucram
reusim sa realizam
lucrari frumoase.
Voi urmari lucrul copiilor , voi da indicatii
individuale si ii voi
stimula pe cei nehotarati incurajandu-i.
|
Exercitiul
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
|
Fise de
lucru,
recipiente
apa,
recipient
acuarele,
servetele,
planseta,
plastilina,
creioane
colorate,
cd muzica
|
Frontala
Individuala
|
Indicatii
Individuale
Stimulare
|
||
REALIZAREA
FEEDBACK-
ULUI
|
Pe parcarsi ce copiii vor termina lucrarile
acestea vor fi asezate pe panoul expozitional. Toti copiii vor trece prin
fata panoului ca printr-un muzeu pentru a privi toate lucrarile.
TURUL GALERIEI
Se va trece la evacuare lucrarilor. Pentru
analiza lucrarilor se vor avea in vedere atat lucrarile "reusite"
cat si pe cele care plac mai putin copiilor. Fiecare copil va spune cate ceva
despre o anume lucrare (aspectul estetic - acuratetea plansei; valorizandu-se
creativitatea evitandu-se critica)
|
Conversatia
|
Panou
expozitional
|
Individual
|
Conversatia
intrebari si
raspunsuri
|
||
EVALUARE
|
Se vor face aprecieri individuale si colective,
se vor da stimulente
|
Stimulente
|
Individual
|
Oral
|
Aprecieri
verbale
|
||
INCHEIEREA
ACTIVITATII
|
Se va face fixarea temei pe parcursul intregii
zile. Copiii vor fi
Solicitati sa faca ordine la masutele de lucru.
Tranzitii joc :
- Sa ne spunem numele baietii in cor
- Sa ne spunem numele fetele in cor
|
Conversatia
|
Individual
|
Aprecieri
verbale
|
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
ALA II
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
MOMENT
ORGANIZATO-
RIC
|
Amenajarea spatiului pentru desfasurarea jocului
de miscare
|
||||||
CAPTAREA
ATENTIEI
|
La captarea atentiei
vor fi prezentate copiilor doua cosulete
cu alte fructe de toamna pe care copiii trebuie
sa le ghiceasca
(nuci)
|
Conversatia
|
Nuci
|
Frontala
|
|||
ANUNTAREA
TEMELOR
SI A
OBIECTIVE-
LOR
|
In aceasta ultima parte bineinteles ne vom juca
diverse jocuri de
miscare : vom incepe cu un joc mai antrenant care
presupune o
competitie (adica va veti intrece) numindu-se
"Cursa nucilor "
urmat fiind de alte doua jocuri cu text si cant
"Taranul e pe camp "
si "Podul de piatra ". Pentru asta va trebui
sa fiti atenti la toate
regulile jocului.
|
Expunerea
|
|||||
DIRIJAREA
INVATARI
|
Inainte de inceperea jocurilor propriu zise se
face cate un joc de
proba in care se explica si se fixeaza regulile
fiecarui joc. Pe
parcursul derularii jocurilor voi mentiona
importanta respectarii
regulilor.
|
Instructajul
verbal
|
Jaloane,
cosulete,
nuci,
fluier
|
Frontal
Individual
|
Comporta
mentul
copiilor
in timpul
jocurilor
|
||
SECVENTE
DIDACTICE
|
CONTINUT
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||||
METODE SI
PROCEDEE
|
MIJLOACE
DIDACTICE
|
FORME DE
ORGANIZARE
|
FORME
|
METODE
SI
INSTRUMENTE
|
INDICA -
TORI
|
||
REALIZAREA
FEEDBACK-
ULUI
|
Castigatoare va fi echipa care termina prima
|
Conversatia
|
Frontala
|
Aplauze
pentru
echipa
castigatoare
|
|||
EVALUAREA
|
Stabilirea echipei castigatoare si acordarea
stimulentelor
(spargerea nucilor). Discutii si impresii despre
comportamentul
copiilor in timpul jocurilor.
|
Conversatia
|
Miez de
nuca
|
Individual
|
Conversatia
intrebari si
raspunsuri
|
Aprecieri
verbale
|
|
INCHEIEREA
ACTIVITATII
|
Stabilirea si fixarea denumirii jocurilor
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu